Sonček boža

Kadar naigra se,

za kolovrat sede,

zamiži in prede.

Letos obeležujemo 120. letnico rojstva Srečka Kosovela. Pesnik, ki je pustil velik pečat in še vedno živi z nami vsepovsod:

• Kosovelova knjižnica Sežana
  • Kosovelova ulica
  • Kosovelova pot
  • Osnovna šola Srečka Kosovela Sežana
  • Šolski center Srečka Kosovela Sežana
  • Kosovelov dom Sežana – Kulturni center Krasa

Srečka Kosovela smo spoznavali cel teden in sicer:

• Skozi njegove pesmi iz zbirke Medvedki Sladkosnedki, ki smo jih skupaj prebirali. Najbolj všeč jim je bila Sonček Boža, to so otroci hitri usvojili.
  • Ogledali smo si kip Srečka Kosovela, ki stoji pred staro šolo. Otroke sva seznanili, da se je tu rodil in ima spominsko sobo, ki si jo lahko ogleda kdor želi. Tu smo deklamirali pesem Sonček boža.
  • Bili smo v Kosovelovi knjižnici, kjer smo si sposodili knjige. Nekateri so tu bili prvič, drugi pa redno hodijo s starši in jim je domača. Otroke sva seznanili, kako se v knjižnici obnašamo.
  • Sprehodili smo se po Kosovelovi ulici mimo Kosovelovega doma Sežana – Kulturni center Krasa, v katerem so nekateri že bili.
  • Ustavili smo se v  parku, kjer so se nam pridružili še otroci drugih skupin. Skupaj so se igrali, raziskovali travnik in osvežili s sadjem in vodo.
  • Ob parku je Osnovna šola Srečka Kosovela Sežana. Nekateri so v njej že bili, ker imajo starejše brate oziroma sestre v šoli.

Tako smo se poklonili njegovemu delu, spoznali, da je povsod med nami in tako dali pomen njegovemu delu za slovensko literaturo in kulturo.

Besedilo: Lela Smiljanić

Fotografije: Saša Teraž