PREDLOGI DEJAVNOSTI ZA OTROKE
PREDLOGI DEJAVNOSTI ZA OTROKE
– Izdelamo domači plastelin
Otroci stari 1-3 let delajo »kačke«, se učijo svaljkanja, oblikovanja kroglice, trgajo plastelin, … starejši otroci pa že oblikujejo figure. Izdelke otrok lahko fotografirate, fotografijo natisnite, če imate to možnost, in date z magneti na hladilnik, naredite razstavo fotografij, risbic na oknu, na hladilniku , napeljite vrvico v otroški sobi in s ščipalkami pripnite risbice na vrvico.
– Izdelamo slano testo (Povezava). Otroci lahko iz testa izdelajo kroglice, jih pobarvajo in nanizajo na vrvico, ter si tako izdelajo ogrlico. Lahko pa oblikujemo tudi bojevnike, …..
– Starejši otroci (5-6 let) lahko gubajo papir. Lahko izdelate npr. ladjico iz papirja (Posnetek)
Razstava izdelkov: Otrok bo videl, da so njegovi izdelki prepoznani in cenjeni.
USTVARJANJE
– Risanje in slikanje s tempera barvami/vodenimi barvami na različne podlage (papir, časopis, karton – vsaka škatla bo super za poslikavo), barvnimi svinčniki, …
– Fotografiranje s telefonom
– Karaoke (YOUTUBE posnetki otroških pesmic in zapojemo skupaj ob tem)
– Skupaj zaplešemo
– Pripravimo družinsko razstavo iz lego kock ali drugih kock
– Oblikovanje oblačil za punčke in medvedke iz robčkov, elastik, …
PRAVLJICE in druge knjige
V kolikor imate doma pravljice imajo le te čarobno moč in res priporočamo, da jih prebirate otroku vsak dan.
– Branje pravljic skupaj z otroki, vse klasične pravljice in ljudske pravljice pripovedke
Rdeča kapica, Sneguljčica, Obuti maček, Pepelka, …Muca copatarica, Mojca Pokrajculja, zbirke Babica pripoveduje, Pravljice za lahko noč…
– Otrok si lahko tudi sam izmisli svojo pravljico, jo ilustrira (vsak dan eno risbico).
Nato pravljico spnete s spenjačem in mu jo zvečer preberete. Zagotovo mu jo boste večkrat prebrati, ker si bo to želel.
– Pogovori o prebranih pravljicah…risanje na temo pravljic…
– Branje poezije npr. zbirke Mehurčki, Enci benci na kamenci,
– Uganke…
– Izmišljanje zgodbic skupaj z otroci, zapis le teh…
– Na razpolago pa so tudi pravljice preko spleta
Lahkonočnice« lahkonočnice (priznane pravljice slovenskih avtorjev).
Pravljica o kralju, ki ni mara pospravljati.
Opozorilo: Pred spanjem niso priporočljive pravljice predvajanje preko različnih elektronskih medijev oz. medijev z modro svetlobo, ker otrokove možgane le razdražijo.
– Z otroki si lahko ogledujete tudi naravoslovne knjige, koledarje, čestitke, razglednice ali skupaj preberete kaj zanimivega v časopisu, kar je za otroke primerno.
– Lutkovne predstave. Kliknite ljubljansko ali mariborsko lutkovno gledališče v brskalnik in našli boste kvalitetno ponudbo lutkovnih predstav, ki jih trenutno ponujajo zastonj na ogled.
lutkovne predstave lutkovnega gledališča Maribor: rtvslo.si
– Gledališče doma – tudi sami lahko uprizorite pravljico z lutkami – plišaste igrače, izdelate lutke iz papirja na slamicah, itd…zaigrajte, snemajte,…
GIBANJE
Otrok potrebuje gibanje vsakodnevno. V primeru lepega vremena se odpeljite na varno in izvajate sprehode, pohode v naravi, kjer ne srečate drugih ljudi. Marsikaj pa se lahko izvede tudi doma (plazenje, lazenje, ples, poskoki s kolebnico, kotaljenje, joga za otroke, …), naredite pajkovo mrežo, otroci naj napeljejo volno, trak od stolov do miz, omar, itd, naj bodo pajki, ki varno preplezajo vse mreže, …vsak naj pokaže eno razgibalno vajo in jo ponovite vsi v družini, …
V kurikulu za vrtce (spletna možnost, str. 16) je veliko idej katere oblike gibanja lahko ponudimo predšolskemu otroku. kurikulum za vrtec
NARAVA
Opazujte skozi okno spreminjanje narave, otroci naj spremembe narišejo. Občutite veter in ga narišite, narišite oblake, opazujte ptice. Otroci naj opazujejo cvetoča drevesa in jih naslikajo.
Z otroki lahko izvajate razne eksperimente (eksperimenti).
DRUŽBA
Zdaj je pravi čas, da se vrnejo pisma, čestitke, razglednice. Otroci naj na razglednice ali bele kartončke narišejo risbice za babice, svoje prijatelje iz vrtca, …. Vi pa poskrbite, da bodo njihove risbice in lepe misli (lahko vi zapišete, kar otroci sporočajo) res odposlane.
V kolikor ima kdo rojstni dan, naj mu otrok sam izdela darilo (morda izdelajo cofek, ali kaj drugega
MATEMATIKA
– igranje z nestrukturiranim materialom: pšenični zdrob, koruzni zdrob – koliko žličk, zamaškov, skodelic zdroba moramo dati v stekleničko, da bo polna – štetje,
– Izdelamo družabno igro – papir, šablona, svinčnik – namesto figuric so lahko gumbi, fižoli, zamaški, kamenčki, itd
– iščemo enake oblike v naravi, v stanovanju, knjigah, …
V kolikor preletite prispevke enot Vrtca Sežana boste lahko tudi tam našli kako idejo.