V letos praznujemo 120 obletnico rojstva pesnika Srečka Kosovela in v ta namen se bodo odvijale različne prireditve.

Z otroki smo se pogovarjali o poeziji, kaj je poezija, kako pravimo ljudem, ki pišejo poezijo. Otroci so odgovorili, da je poezija zgodba, pesem in da se ljudem reče pesnikovalci. Vedo, da imamo stavbe z njegovim imenom npr. Kosovelovo knjižnico, Osnovno šolo Srečka Kosovela, Kulturni dom Srečka Kosovela in da je njegov kip pred staro šolo. V kulturnem domu si večkrat ogledajo risanke, lutkovne predstave, različne prireditve. Poznajo pa predvsem poezijo za otroke, ki jim je blizu in si jo hitro zapomnijo. Zato smo se naučili deklamacijo Sonček boža. Razložili smo jim neznane besede, kot je kolovrat, kar odrasli poznajo, otrokom pa je popolna neznanka.

Otroci si vsak dan pripovedujejo ali pojejo uganke, izštevanke, rime, kratke pesmice in zgodbice, katerih besedila se ponavljajo, ki si jih izmislijo sami ali pa jih ponavljajo. Na nas odraslih je, da poezijo približamo otrokom, da jih spodbujamo k izražanju svojih občutij in posledično zapisu le teh.

Besedilo: Katja Požar