V nadaljevanju smo  zbrali nekaj nasvetov in misli kako preživljati čas.

  1. S svojimi otroci se pogovarjajte: poimenujte to kar počnete, naredite skupaj kakšno jed in se ob tem pogovarjajte, izmišljujte si pravljice, skupaj zaigrajte kakšno (igra vlog), zapojte pesmice, se naučite kakšno novo, spomnite se na recitacijo, deklamacijo, ki jo poznate, izmišljujte si uganke, vsak večer preberite pravljico, skupaj si ogledujte knjige in se ob njih pogovarjajte, obnavljajte zgodbe, opisujte…
  2. Skupaj pripravite kakšno jed, kuhajte in se ob tem pogovarjate. Skupni izzivi, enake naloge: ko kuhate mineštre naj vam pomagajo otroci rezati na svoji podlagi in topim nožem, naj pomagajo mešati, naj pripravijo mizo za obroke, pecite piškote, vam pomagajo dajati posodo v pomivalni stroj in jemati posodo ven iz njega …
  3. Predlagamo vam, da se igrate z otroki: naj se otroci igrajo z gresom, plastelinom, lahko ga naredite doma( 1kg moke, pol kg soli, voda, da testo lahko zgnetete skupaj), imate prazne škatle in lepilo in škarje, skupaj naredite avtomobile iz škatel, dajte prosto pot ustvarjalnosti kaj lahko naredite iz škatel…naj otroci strižejo, lepijo. Skupaj zidajte hiše, stolpe, garaže, vodite avte po cestah, igrajte se družino z dojenčki in punčkami ali z medvedki……
  4. Crkljajte se, pestujte, poslušajte bitje srca, masirajte se, obnovite že pozabljeno prstno igro, rišite predmete, črke po hrbtu in jih ugibajte, primite otroka za roko, dotikajte se drug drugega, plešite…
  5. Skrivajte se, skrivajte predmete po stanovanju in jih iščite, pokrijte predmete z rjuho, enega odvzemite in ugotavljajte kateri manjka…
  6. Gibajte se, pojdite v naravo, v gozd na sprehod, tekat in se lovit. V gozdu se dobro počutimo, misli se nam zbistrijo, gozd deluje na nas poživljajoče, vonjajmo drevesa, travo, zemljo, opazujmo naravo kako se prebuja, opazujemo potoček, spomladanske cvetlice, pogovarjajmo se z drevesi, namišljenimi prebivalci gozda…
  7. Televizija, tablica, telefon: Večina predšolskih otrok nima svojih elektronskih naprav, kot so pametni telefoni, tablice, prenosni računalniki…, kar je tudi prav. Strokovnjaki namreč predšolskim otrokom te naprave odsvetujejo. Lahko povzročijo odvisnost in otroci še niso dovolj zreli, da bi lahko z njimi pravilno ravnali. Svetujemo, da jih tudi v teh časih uporabljajte čim manj.  V izrednih razmerah so potrebne tudi nove ideje, možnosti in rešitve kako jih uporabite. Tisti ki imate možnost pokličite stare starše ali prijatelje z videoklicem (po Messenger-ju, Skyp-u, WhatsApp-u…).

Upam, da so vam vsaj nekatere ideje všeč in da boste katero izmed njih preizkusili.

Ostanite zdravi (telesno in duševno), zato poskrbite zase in za svoje najdražje in v najboljši meri ohranite socialne stike z drugimi.

S prijaznimi pozdravi! Vse dobro!

DOSTOPNOST