Vsako leto 20. januarja v vrtcu obeležimo dan brez multimedije. Dan je namenjen ozaveščanju o aktivnem in zdravem preživljanju prostega časa. Obenem pa poteka tudi osveščanje o varni uporabi multimedije.

Z otroki se pogovarjamo o koristih in pasteh uporabe zaslonov (televizija, računalnik, telefon, tablica,…). S strani odraslih je predvsem pomemben premislek glede časovnih in vsebinskih okvirov, ki še omogočajo koristno in varno uporabo za njihovo zdravje.

V skupini Netopirčki smo se pogovarjali, kaj otroci najraje počnejo s svojo družino oziroma, kaj si želijo da bi počeli v prostem času brez uporabe ekranov. Ugotovili smo, da jim ekranov sploh ni potrebno omeniti. Ko vprašaš otroka, kaj bi rad počel za vikend s svojimi starši niti eden ne omeni uporabe ekranov. Torej si otroci bolj želijo druženja in igre s starši, kot pa z ekrani. In videti je kako uživajo v lepih dogodivščinah z družino, saj o njih res radi pripovedujejo. Otroci so likovno ustvarjali na to temo. 

Besedilo: Anja Kristan

Fotografije: Anja Višček

DOSTOPNOST