Na povabilo Parka Škocjanske jame smo v ponedeljek, 27. 5. 2024, otroci skupin Murenčki in Žabice obiskali Brhanovo ekološko kmetijo na Gradišici. Z dvema avtobusoma smo se izpred vrtca odpeljali v brkinsko vasico Gradišica. Tam sta nas navdušena pričakala lastnika kmetije Bogdan in Metka. Na domačem dvorišču smo najprej slišali, s čim se na njihovi kmetiji sploh ukvarjajo, v nadaljevanju pa smo spoznavali številne vrtnine, ki jih pri njih pridelujejo. Otroci so bili zelo radovedni in so pridelke tipali, vohali in celo okušali. Sledil je ogled domačih živali v ogradi. Tam smo božali ovce, opazovali osle, konja in krave. Gospodinja nas je nato peljala v kurnik, kjer smo lahko prijeli kokoši in pobirali jajca. Zatem smo si ogledali ogromne rastlinjake, v katerih pridelujejo zelenjavo za prodajo. Vsi, predvsem pa fantje, so bili navdušeni nad kmetijsko mehanizacijo, še najbolj pa je zanimanje pritegnil stroj za sajenje sadik. Po končanem ogledu so nam prijazni gostitelji pripravili okrepčilo, odžejali smo se z domačim bezgovim sokom, posladkali s piškoti in s sadjem.

Velika zahvala gre Parku Škocjanske jame, ki nas je v sklopu projekta LAS – »Simbioza sobivanja človeka in narave« povabil in organiziral tovrsten poučen in zanimiv obisk ekološke kmetije pri Brhanovih na Gradišici. Hvala tudi Brhanovim, ki so si kljub številnim opravilom, ki jih na kmetiji v tem času ne manjka, vzeli čas za nas in nam popestrili dopoldan, nas o mnogočem poučili in vzpodbudili k razmišljanju o pridelavi hrane, trajnosti, ekologiji in sobivanju človeka z naravo.

Besedilo: Tamara Mavrič

Fotografije: Renata Rozman, Karmen Petrovič in Tamara Mavrič