Otroci iz skupine Žabice so se podali v raziskovanje in se prelevili v raziskovalce. Zanimalo nas je »Kaj je levitev?«. Najprej so na vprašanje odgovorili otroci, povedali so: levinja, flamingo, za kaj lovit,  kuhalnica, ne vem, lev, školjka, da se lev in levinja ženita ipd. Nato smo za pomoč povprašali starše, stare starše, sorojence in dobili odgovore: ko si kača sleče kožo; ko kača zraste in ji koža postane premajhna, jo sleče, zraste ji nova koža; kače izgubijo zgornjo plast kože; preobrazba, sprememba, nadgradnja; postopek menjavanja kože pri plazilcih itd. Pomagali smo si tudi z literaturo in s spletom. Otroci so od doma prinesli knjige, v katerih je pisalo kaj je levitev in kdo se levi. Z zanimanjem smo jim prisluhnili in pogledali knjige. Na spletu smo tudi dobili razlago Kaj je levitev in preko posnetkov iz Youtuba videli, kako dejansko poteka levitev živali. Tako smo prišli do ugotovitve, da je levitev proces, ko živali slečejo staro kožo in jim nato zarste nova koža. Ugotovili smo, da se ne levijo samo kače, ampak tudi pajki, kuščarji, paličnjaki in morske kozice. Nekega dne pa je k nam na obisk prišel nekdo, ki se levi. Vzgojiteljica Alenka ima doma kuščarja Pepkota in nam ga je prinesla pokazati. Otroci so bili zelo navdušeni nad Pepkotom, opazovali so ga, božali, mu sledili in kar niso želeli, da gre domov. Kuščarja Pepkota so otroci tudi narisali. Zelo pozorno so ga opazovali in s pomočjo oglja narisali. Nastali so prečudoviti in unikatni izdelki. Vse to naše raziskovanje smo sproti tudi beležili na plakat. Tako smo nanj zapisali ves postopek od podajanj domnev, iskanje informacij, ugotovitve, spoznavanje kuščarja Pepkota do prenosa znanja, ki smo ga pridobili. Povabili smo tudi otroke iz skupine Račke in jim predstavili ves proces raziskovanja. Seveda so tudi oni bili deležni obiska kuščarja Pepkota. Na koncu pa smo plakat in otrokove izdelke razstavili še v garderobi, kjer so si lahko celotno raziskovanje ogledali še šolarji, učiteljice, otrokovi starši in njihovi sorodniki.

Besedilo: Mojca Mozetič

Fotografije: Mojca Mozetič in Katja Luin