V naši skupini smo 28. maja obeležili Dan sonca s posebnim dogodkom – Sončkovim tekom! Po malici smo se odpravili na sprehod do igrišča pri gasilskem domu, kjer smo pripravili športni poligon. Dejavnosti so potekale v sproščenem, a spodbudnem vzdušju, razdeljeni v manjše skupine – dvojice, trojice, fantje in deklice. Čeprav je sprva prišlo do nekaj nejasnosti glede pravil, so otroci hitro osvojili smer gibanja in način izvajanja nalog. Posebno vrednost dogodku je prineslo spontano navijanje, podpora med vrstniki in skupinsko veselje ob uspehih.
Po zaključku prvega sklopa aktivnosti smo se osvežili s sadjem in vodo, nato pa so otroci prevzeli pobudo za samostojno igro na poligonu. Ta samoiniciativnost kaže na razvijajoče se sposobnosti samostojnega dogovarjanja, sodelovanja in ustvarjalnosti.
Sledile so skupinske igre s padalom »Frizer« in »Gremo na morje«, kjer so otroci pokazali visoko stopnjo sodelovanja, poslušanja in zbranosti.
Dan smo zaključili s simboličnim Pozdravom Soncu, ob katerem smo se pogovorili o pomenu zaščite pred soncem. Nato smo evalvirali izvedene dejavnosti, vsak otrok pa je prejel svojo Sončkovo medaljo.
Domov so otroci odnesli steklenico s semeni sončnice, ki jih bodo lahko posadili skupaj s starši. Opazovanje rasti sončnice naj bo simbol rasti, vztrajnosti in skrbi za okolje.
Dogodek je bil izjemen – zaznala sem visoko stopnjo sodelovanja, notranje motivacije in skupinske povezanosti. Ponosna sem na vse otroke in njihovo energijo, ki so jo ta dan posvetili soncu, naravi in gibanju. Hvala tudi staršem, ki so poskrbeli, da so bili otroci primerno oblečeni, obuti in zaščiteni.
Besedilo: Lela Smiljanić
Fotografije: Lela Smiljanić