V petek, 27. 9. smo dobili obisk s Centra za arhitekturo. V okviru programa Igriva arhitektura ter projekta Spirit Slovenija organizirajo aktivnosti vezane na promocijo lesa in lesenih izdelkov ter širijo ozaveščanje o pomenu lesa med ciljno skupino otrok in mladostnikov. Pravijo, da prostor in arhitektura nas obdajata vse življenje in dajeta okvir vsem našim dejavnostim. Zato ni nikoli prezgodaj za ozaveščanje in izobraževanje o pomenu kakovostno grajenega prostora. Leta 2013 je bil projekt Igriva arhitektura nagrajen s Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture, ki je ena najpomembnejših stanovskih nagrad v Sloveniji. Prav tako program Igriva arhitektura poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice dr. Nataše Pirc Musar.

V okviru omenjenega projekta je k nam prišla študentka arhitekture Živa. Z otroki smo se zbrali v krogu, kjer nam je Živa najprej razdelila različne kose lesa. Prelevili smo se v raziskovalce, saj smo s pomočjo pogovora, opazovanja, tipanja in vohanja spoznavali značilnosti lesa. Otroke je zelo pritegnilo, ko smo z Živo preštevali kroge na lesu, namreč ugotavljali smo, koliko je bilo staro drevo, ko so ga požagali. Naredili smo tudi preizkus, katera palica plava oz. ne plava v vodi. Nato smo prisluhnili pravljici Igi Špic arhitekt. Otrokom je bila zgodba zabavna in zanimiva. Sledilo je razgibavanje z arhitekturno jogo. Prelevili smo se v drevo, ki ga je veter premikal in podrl. Spremenili smo se v arhitekte in s svojim telesom zidali zide, moste in hiše. Res smo vseskozi uživali.

Živi se iskreno zahvaljujemo za poučen in zabaven obisk.

Besedilo in fotografije: Mojca Mozetič