2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Avtizem je najhitreje naraščajoča razvojno-nevrološka motnja, ki vpliva na razvoj možganskih funkcij odgovornih za obdelavo različnih informacij. Otroci z avtizmom imajo največ težav na področju komunikacije, socialnih interakcij ter ponavljajočega se vedenja in ozkih interesov. Življenje otroka z avtizmom prinaša mnoge izzive tako za otroka samega, kot za njegovo okolico, predvsem za družino. Otrok avtizma ne preraste ampak postane odrasla oseba z avtizmom, zato lahko z ustreznimi pristopi in prilagoditvami v otroštvu vplivamo, da se težave zaradi nevroloških motenj zmanjšajo. Prilagoditve, ki jih potrebuje oseba z avtizmom so velikokrat zelo kompleksne in zahtevajo sodelovanje celotne družine in izobraževalnega okolja v katerega je otrok z avtizmom vključen. Otrok se mora vsega naučiti, tudi tistega česar se mnogi naučimo spontano.


Cilj 2. aprila je izboljšanje kakovosti življenja oseb s spektrom avtizma, saj si svojih pravic ne morejo zagotoviti sami, zato potrebujejo podporo skupnosti.

Besedilo: Nika Mikulčič
Slike: Zveza za avtizem

DOSTOPNOST