V okviru projekta Eko šola kot način življenja – zgodnje naravoslovje smo v skupini Muce izvedli projekt Mladi raziskovalci – Jesenske barve in listne ploskve. Namen je bil otrokom približati naravno okolje kot idealno izhodišče za spoznavanje naravnih procesov in zakonitosti, pri čemer je bil poudarek na živi in ​​neživi naravi. Ključno izhodišče je, da ta odnos temelji na zgodnjem ozaveščanju in pridobivanju znanja, ki se z otrokovim razvojem nadgrajuje.

Cilji projekta so bili:

  • Prepoznavanje različnih listnih ploskev, različnih barv listov v jesenskem času.
  • Otroci vedo, kaj se zgodi z listi, ko odpadejo z veje.

Osrednja dejavnost projekta je temeljila na opazovanju listja in spreminjanju njegovih barv skozi letni čas jesen. Otroci so najprej opazovali drevesa in njihove liste – barvne spremembe ter strukturo listnih plošč. Nato so se v suhem vremenu podali na nabiranje odpadlih listov različnih barv in oblik. Nabrano listje smo sušili med odpadnim papirjem, ki smo ga še obtežili. Posušeno listje smo uporabili za ustvarjanje likovnih izdelkov, pri čemer so spoznavali naravo skozi igro in umetnost. Nastala sta dva likovna izdelka:

  • Likovni izdelek “Gozd”

Otroci so s tempera barvami tiskali z listi, ki predstavljajo drevesa. Sledilo je drobljenje suhega listja, na ta način so otroci urili še fino motoriko. Nato so zdrobljeno listje posuli po likovnem izdelku. To predstavlja odpadlo listje pod drevesi. Da se je odpadlo listje lahko zalepilo, pa je bilo potrebno predhodno nanesti lepilo.

  • Likovni izdelek “Bibe in gozdne žuželke”

Otroci so si sami izbrali katere liste bodo prilepili na papir. Na voljo so imeli različne oblike in barve. Nato je sledila čarovnija, listi so oživeli; s črnim flumastrom so otroci narisali oči, usta, tipalke, noge… listi so se spremenili v bibe in žuželke. Tako so skozi igro in ustvarjanje spoznali naravne zakonitosti in oblike.

Skozi celoten proces so se otroci učili, pridobivali nove izkušnje in znanja. Pogovarjali smo se o spremembah, ki jih opazijo. Ugotavljali zakaj listje spreminja barvo, kdo ali kaj vpliva na to in kako to poteka. Večina otrok je prepričana, da listje pobarva teta Jesen, ki nas je obiskala na prvi jesenski dan in to povedala. Otroci so postali bolj pozorni na spremembe v naravi, opazujejo drevesa v okolici in komentirajo: katere barve je listje, da je listje različne oblike, katera drevesa so že izgubila liste. Zagotovo lahko rečem, da so cilji bili doseženi. Čaka pa jih še tisti najbolj zabaven del in ta je: hoja po suhem listju, tega zagotovo ne bo manjkalo na našem igrišču.

Besedilo in fotografije: Lela Smiljanić

DOSTOPNOST