Letošnja prednostna naloga vrtca Sežana je bralna pismenost. V skupini sva spodbujali družinsko branje in da otrok ob knjigi doživlja ugodje, veselje, zabavo, povezuje estetsko in fizično ugodje ter pridobiva pozitivni odnos do literature.

Bralno pismenost otrok sva krepili s pomočjo pravljic. Tako je bila rdeča nit branje, poslušanje, pripovedovanje, dramatizacija in pogovarjanje o pravljici. V vsak letni čas smo vstopili s pravljico, ki nam jo je pripovedovala povabljena oseba. Medse smo povabili pisatelja otroških slikanic. Vsi predšolski otroci so sodelovali v projektu Bralni palček. Seveda nismo spoznavali samo pravljice, zanimale so nas tudi pesmice, rime, uganke, izštevanke, slikopisi itd. Naša maskota Žabec pa se je v začetku šolskega leta odločil, da bo s svojim nahrbtnikom odšel na vikend obisk k posameznemu otroku in prisluhnil eni večerni pravljici. Otroci so mu za spomin narisali najljubši prizor pravljice. Ob ponedeljkih je otrok Žabca vrnil, prinesel pravljico in nam pripovedoval, kaj vse je z Žabcem doživel. Bralna pismenost pri otroku ni spodbudila le zanimanja za pravljice in družinsko branja, temveč je z opisovanjem in pripovedovanjem o doživetem vikendu z Žabcem razvijal govor, mišljenje, nastopanje, pripovedovanje itd.

Besedilo: Mojca Mozetič

Fotografije: Katja Luin in Mojca Mozetič