Vsako leto v vrtcu Dutovlje obeležujemo kulturni praznik. V preteklosti smo že gostili glasbenike, pisatelje, ilustratorje, gledališčnike, knjižničarje.
V letošnjem šolskem letu smo se povezali z Kulturnim društvom Kraški šopek Sežana, ki deluje z namenom ohranjanja kraških šeg in navad, ljudske glasbe in oblačilne dediščine.


V ponedeljek, 10. februarja, so nas obiskale gospe v tržaško-kraški noši s šopkom cvetja, ki raste na krasu in po katerem ima društvo ime, ter godec s harmoniko, brez katerega gotovo ne bi bilo tako veselo, kot je bilo.
V pristni kraški govorici, ki je že skoraj šla v pozabo, so se predstavili in povedali nekaj štorij iz otroštva. Člani društva so namreč generacija, ki je živela otroštvo, ko obilja še ni bilo in so morali kot majhni otroci veliko delati. Kljub pomanjkanju in skromnosti tistega časa, pa imajo lepe spomine na svoje otroštvo.


Delo otrok se je takrat prepletalo z igro, igrač pa skorajda niso imeli. Gospe so otrokom pripovedovale o tem, kako so jim punčke, s katerimi so se igrale, sešile mame, ali pa so bile narejene kar iz krompirja. Deklice so se takrat pridno učile šivati kar doma.
Tudi pust je bil včasih drugačen od današnjega. Našemili so se v stara strgana oblačila, si nataknili star žakelj in šli po vasi. Pripovedovale so o tem, kako so včasih veliko prepevali, večinoma pesmi, ki so nekaj povedale. Slišali smo tudi simpatično dogodivščino o bananah, ki jih takrat otroci s Krasa niti poznali niso, pa o tem, da so Kraševci znali plavati samo v krogu.


Ob obisku so nam zapeli nekaj ljudskih pesmi, zaigrali in odplesali ples Krasa. Ker pa pri tem radi sodelujejo tudi otroci, smo se jim kmalu kar pridružili. Vse skupaj se je razvilo v zelo prijetno in živahno druženje, slišati pa je bilo tudi veseljaško vriskanje, kar je vse skupaj še razživelo in nas iskreno nasmejalo.
Sama sem začutila toplino že ob njihovem prihodu, skromnost in hvaležnost, ki so jo pridobili najverjetneje prav v otroštvu. Tudi otroci so jih poslušali z zanimanjem in čas, ki smo ga skupaj preživeli, ni bil le poučen, temveč mnogo več.


Člani društva radi zapojejo in ohranjajo med drugimi tudi staro ljudsko pesem »Moja mati kuha kafe«. Slišali in zapeli smo jo tudi v našem vrtcu. Pesem pravi, da je »mižerja«, ma vseeno lepo …
… in nam je bilo ta dopoldan zares lepo.
Iskrena zahvala članom Kulturnega društva Kraški šopek Sežana za prijetno druženje v našem vrtcu.

Besedilo: Karmen Gec Hočevar
Fotografija: Karmen Gec Hočevar

DOSTOPNOST