Predšolska bralna značka se imenuje tudi Bralček palček, Bralček malček, Bralna miška, Bralna značka Petra Nosa, Bralni palček, Ciciuhec … Ne glede na različnosti posameznih oblik osnovni namen programa ostaja spodbujanje družinskega branja v otrokovem predšolskem obdobju in podpora pri sistematičnem spodbujanju razvoja bralne kulture in bralne pismenosti.

Na prvem roditeljskem sestanku sva staršem predstavili s predšolsko bralno značko, ki se pri nas imenuje Bralni palček. Kasneje so nam knjižničarke prinesle vpisnice za izdelavo izkaznic. Izpolnjene vpisnice smo odnesli v Kosovelovo knjižnico. Z Bralnim palčkom smo se seznanili v Kosovelovi knjižnici v oktobru, kjer smo si ogledali lutkovno predstavo v izvedbi knjižničark. Nakar so otroci dobili izkaznice, s katerimi so postali člani Kosovelove knjižnice in si brezplačno izposojajo knjige, zgoščenke,..

Potem pa nas je obiskal Bralni palček in nam povedal, da nas bo spremljal, poslušal in pomagal pri pripovedovanju treh pravljic in ene deklamacije. Otroci so se največkrat odločili za predstavitev v jutranjem krogu vsem otrokom, nekateri bolj pogumni pa tudi mlajšim otrokom sosednjih skupin. Tako so se otroci skupine Kameleoni navdušili nad pripovedovanjem in vsak dan so prinašali pravljice v svojo skupino, kjer so jih predstavili.

Do decembra je predšolsko bralno značko zaključilo 12 otrok. V marcu jih čaka podelitev priznanj predšolske bralne značke – Bralni palček in tega dogodka se vsi veselimo.

Najpomembneje je, da otrokom čim več beremo v mirnem ljubečem vzdušju. Glasno branje je dejanje in dajanje ljubezni, ki zahteva čas. Skupno branje v družini in v vrtcu oz. knjižnici poglablja medsebojne čustvene vezi in je dober začetek poti v svet knjige, literature …

Več informacij nam nudi Društvo Bralna Značka Slovenije – ZPMS, kjer organizira predavanja in druge oblike izobraževanj za starše in strokovne posrednike, skupne bralne delavnice/srečanja za otroke, starše in strokovne posrednike, zgibanke in drugo strokovno gradivo, motivacijsko gradivo, – informacije o ustvarjalcih mladinske književnosti in (so)financiranje njihovih obiskov. Vse informacije so dostopne na domači strani: http://www.bralnaznacka.si/.

Besedilo: Katja Požar

DOSTOPNOST