Danes se otroci rodijo v svet podnebnih sprememb, revščine, onesnaženosti, CO2 emisij in izgube biološke raznovrstnosti. O teh vprašanjih razpravljajo politiki, akademiki in mediji po vsem svetu, zato se čedalje močneje kažejo težnje po potrebi izobraževanju otrok za trajnostni razvoj. 

Učenje otrok za trajnostni razvoj je ena od prednostnih nalog sodobnih kurikulov. Praktiki in strokovnjaki, ki želijo učenje trajnostnega razvoja vključiti v zgodnje otroštvo, ugotavljajo, da je trajnostna potrošnja najprimernejše področje, na katero lahko usmerimo svojo pozornost. Z vzgojo otrok želimo prispevati k zmanjšanju količine oblačil in igrač, ki končajo na smetišču, posredno pa vplivati na zmanjšanje onesnaževanja okolja. Starši in družine otrok lahko pomembno prispevajo k otrokovemu razumevanju trajnostnega razvoja.

Kot potrošniki imamo največji vpliv in odgovornost v času, ko izdelek kupimo, ko ga uporabljamo in ko se odločimo kako ga bomo zavrgli.

Število najrazličnejših stvari, ki jih imamo doma, je res osupljivo. Vsega zagotovo sploh ne bi znali našteti. Med vso to množico predmetov po količini najbolj izstopajo tekstilni in plastični izdelki, po velikosti pa pohištvo. In ko imamo doma otroke, se kar naenkrat nakopiči še veliko igrač.  

Pred tremi leti smo se v skupini Kameleončki, enote Sežana, odločili, da sodelujemo v projektu Ne zavrzi oblek, ohrani planet. Projekt smo začeli z raziskavo realnega stanja na terenu. Raziskali smo, kam lahko v našem mestu odnesemo odslužena oblačila in ugotovili, da zabojnikov za odrabljena oblačila, razen zabojnikov podjetja Humana, ni, prav tako v našem mestu ni trgovine s starimi oblačili ali izmenjevalnice oblačil. V dejavnostih projekta smo z otroki razmišljali in se pogovarjali o ravnanju z rabljenimi in odsluženimi oblačili. Otroci so ugotovili, da lahko nakup oblačil zmanjšamo, oblačila lahko ponovno uporabimo ali jim damo novo življenje v drugačni obliki. V vrtcu smo pripravili izmenjalnico oblačil, ki je potekala med 3. in 14 aprilom 2023. Oblačila, ki so ostala smo podarili sirotišnici Slavina pri Prestranku.

Naslednje šolsko leto so se nam v akciji pridružile še ostale skupine naše enote. V mesecu novembru smo ponovno pripravili izmenjevalnico oblačil, kateri smo dodali še igrače in knjige. Vsak vhod je imel pripravljeno izmenjevalnico na eno temo. Tako ste si na enem vhodu lahko izmenjal knjige, na drugem oblačila in na tretjem igrače. 

Letos je v naši enoti, med 18. in 29.11. 2024, potekala že tretja izmenjevalnica.

Naša izmenjevalnica se od drugih razlikuje predvsem v dejstvu, da lahko oblačila, igrače in knjige prinese in tudi odnese vsak, ki si to želi. Število ni omejeno, prav tako si lahko izdelek izbere tudi tisti posameznik, ki ni prinesel ničesar. Kar na koncu ostane, podarimo sirotišnici v Slavini pri Prestranku in letos tudi Zbirnem centru v Logatcu. 

Že prvo leto je veliko staršev izrazilo željo, da bi izmenjava postala vsakoletna. Pohvalili so izvedbo, v kateri so se vsi počutili prijetno (brez izpostavljanja socialnega in ekonomskega statusa). Eden od staršev je bil navdušen nad dejstvom, da ga je otrok naučil, da so »second hand« trgovine pravzaprav dobra ideja in jih bo sedaj kdaj tudi obiskal. 

Letos so starši povedali, da je kar nekaj otrok imelo velike težave pri izbiri igrač, ki bi jih prinesli na izmenjevalnico – kar naenkrat so čudežno potrebovali prav vse igrače, ki so bile lahko tudi že pozabljene. En očka pa je predlagal, da za drugo leto postavimo kabino za pomerjanje oblačil za odrasle. En deček si je lani na izmenjevalnici izbral plišasto račko, ki je postala njegova najljubša igračka in gre z njim povsod.

Naše prepričanje, da so otroci lahko aktivni udeleženci tudi v temah, ki se odraslim ne zdijo »otroške teme«, smo uspešno predstavili staršem in tako pomagali oblikovati drugačno razmišljanje v družinah otrok našega vrtca. Kdo ve, morda je tudi zaradi nas nekoliko manj zavrženih oblek, obutve, igrač in knjig. Starši pa doma v toplem objemu berejo pravljice svojim nadobudnim malčkom.

Hvala vsem, da ste bili del naše zgodbe.

Besedili: Sabina Vlašić

Fotografije: Sabina Vlašić

DOSTOPNOST