Osvežitev z metinim sokom

V igralnici skupine Mucke so bili združeni otroci iz več skupin. Mucke pa so se v preteklosti pogovarjale o zeliščih. Spoznale so tudi meto. A iz nje še niso naredili osvežilnega poletnega napitka. Pa sva se z Eriko odločili, da ga bomo pripravili skupaj. V igralnico sva prinesli sveženj metinih stebel. Otroci so trgali listke s stebel. Ob tem so spoznavali lastnosti mete – obliko listkov, vonj. Listke smo stehtali, da smo dobili pravo razmerje z vodo. Vodo smo prevreli. Otroci so opazovali vrenje vode in paro, ki je izparevala iz posode. Potipalo so jo in ugotovili, da je topla in da imajo malo mokre roke. V ohlajeno vodo smo namočili liste mete in jih preložili v kozarec.
Naslednji dan smo listke precedili. Otroci so poskušali z ožemanjem iztisniti iz listkov čim več arome. Precejeno tekočino smo prelili v lonec, ji dodali sladkor in prevreli. Otroci so ugotovili, da se z mešanjem sladkor hitreje stopi.
Komaj smo čakali, da se nastali sok ohladi, da ga poskusimo. Sok smo zmešali z vodo in se z njim odžejali.

Za enoto Sežana Erika Pahor in Vanda Femc