Povirska sivka

V naši enoti smo v tem šolskem letu sodelovali z družino Renčelj, ki se ukvarja z pridelavo in predelavo sivke. 

Skupaj smo načrtovali dejavnosti, ki smo jih skozi šolsko leto postopoma izvajali. Otroci so aktivno spoznavali in doživljali domači kraj, dejavnosti in ljudi. Aktivno so bili vključeni v raziskovanje in spoznavanje pomena, lastnosti in uporabe zelišča. S sodelovanjem v projektu so otroci imeli dovolj možnosti in časa, da so z lastnimi izkušnjami spoznali pomen sivke. Dejavnosti so otrokom omogočale aktivno vključenost in medgeneracijsko učenje. Otroci so ugotovili, da sivkino cvetje privablja metulje, čebele in čmrlje. Spoznali so pravi labor atorij, kjer je potrebna čistoča in zato so za ogled dobili kape in copate. Posadili so vsak svojo sadiko sivke, katero smo hodili opazovat. Aktivno so sodelovali pri izdelavi škatlic iz kartona, v katere smo dali milo in vse skrbno zavili. Pri obisku starejših vaščanov so z veseljem povedali, da so milo sami naredili. Ponosni so bili na mazilo za ustnice, ki so ga izdelali z mamo Nino, ga opremili z narisano nalepko ter podarili mamam ob materinskem dnevu.  Z zanimanjem so z nono Nadjo izdelovali vsak svojo sovo na obesku. Sovin trebušček so napolnili s sivko, zalepili oči in naredili verižico za obesek.                      Z zanimanjem so prepoznavali vonje in sivkin jim je bil najljubši. Navdušenje nad peko piškotov pa je bilo višek naših dejavnosti. Uživali so v gnetenju testa, valjanju, oblikovanju piškotov iz sivke, poizkušanju in pakiranju v vrečke.  Otroci so ob zaključku projekta spoznali pomen, lastnosti in uporabo sivke.

 Z naravo  moramo živeti in jo spoštovati, saj smo del nje.   

 

Za enoto Povir: Jerica Hlad in Urša Raimondi