Povirska sivka

Predstavitev izvedbe projekta turizem in vrtec na temo z igro do prvih turističnih korakov

Namen projekta je bil aktivno spoznavanje in doživljanje domače kraja, dejavnosti in ljudi. Aktivno raziskovanje in spoznavanje pomena, lastnosti in uporabe zelišča.  Pridobivanje izkušenj o pridelavi  sivke in izdelavi sivkinih izdelkov.

V času trajanja projekta smo sodelovali z družino Renčelj, ki se ukvarja z pridelavo in predelavo sivke.  Skupaj smo načrtovali dejavnosti, ki smo jih skozi šolsko leto postopoma izvajali. Dejavnosti so otrokom omogočale aktivno vključenost, medvrstniško in medgeneracijsko učenje.

Otroci so v tem času imeli dovolj možnosti in časa, da so z lastnimi izkušnjami spoznali pomen sivke. Ugotovili so, da njeno cvetje privablja metulje, čebele in čmrlje. Spoznali so pravi laboratorij, kjer nastajajo sivkini izdelki. Posadili so vsak svojo sadiko sivke, katero smo hodili opazovat. Ponosni so bili na mazilo za ustnice, ki so ga izdelali z mamo Nino in ga podarili mamicam ob materinskem dnevu.

Z nono Nadjo so izdelovali sove na obesku.

Z zanimanjem so prepoznavali vonje in sivkin jim je bil najljubši.

Navdušenje nad peko piškotov pa je bilo višek naših dejavnosti. Prisluhnili so razlagi none Julke o sestavinah za piškote. Uživali so v gnetenju testa, valjanju, oblikovanju piškotov, poizkušanju in pakiranju v vrečke.

Vtisi in izjave otrok:

 • Sivka lepo diši.
 • Sem skopal luknjo in posadil sivko.
 • Mi je bilo lepo, ko smo tekali med sivko. Je bila tako dolga njiva.
 • Je prišla čebela gor na cvet in sem jo gledala. Je brenčala.
 • Tudi čmrlj je prišel in je bil večji od čebele.
 • Nona Nada je šivala sovo in jaz sem dal notri sivko in sem zalepil oči.
 • Lep obesek je, ga bom dala mami.
 • Je dišalo olje, ko smo kuhali tisto kremo za ustnice.
 • Se je hitro strdila krema.
 • Si bom namazala ustnice, da me ne bodo pekle.
 • Vse je bilo lepo.
 • Mi je bilo lepo ko smo mesili testo in delali kroge za piškote.
 • Piškoti so bili zelo okusni.
 • Pojedel bi kar vse piškote.
 • Je bilo zanimivo, kako je Gregor mešal kremo in je ratalo milo.
 • So bili vsi veseli, ko smo nesli darila po vasi.
 • Smo si tudi roke mazali s kremo in je dišala po sivki.

Za enoto Povir: JERICA HLAD  in URŠA RAIMONDI