Tako hitro je prišel mesec junij in z njim konec šolskega leta. Otroci iz skupine Pikapolonice smo ga obeležili skupaj s svojimi družinami, s pohodom na Vremščico in ogledom Centra za sonaravno rekultiviranje.  V centru izvajajo aktivnosti v sklopu izobraževanja in raziskovanja, poznan pa je predvsem po sonaravni proizvodnji ovčjega mleka in sira.  Zelo prijazno nas je sprejel tata naše deklice, g. Andrej Škibin, ki nas je popeljal po celotni farmi. Otroci so si lahko ogledali živali , molžo ovac, pretakanje mleka, sirarno….Imeli smo tudi degustacijo sirov, ki jih v centru pridelujejo.

Potekalo je prijetno druženje z nepozabnimi trenutki. V tako prijetnem okolju, so se nam porodile tudi nove zamisli, ki jih bomo morda realizirali v prihodnjem letu.

Zahvaljujemo se g. Andreju , vsem zaposlenim v centru in staršem, da smo lahko skupaj preživeli ta lep popoldan.

Vsem želimo lepe, brezskrbne počitnice.  Otrokom, ki bodo septembra prestopili prag šole, pa veliko uspehov in dobrega počutja.

Preberite tudi, kaj vse so otroci povedali:

– Smo gledali sire in jih potipali. Lepo je bilo, ko so zlivali mleko.

– Mi je bilo lepo, ko sem videl, kako delajo sire.

– Mi je bil všeč električni pastir.

– Mi je bilo lepo, ko smo hodili, ko smo gledali mleko in potipali sir.

– Mi je bilo lepo, ko so ovčke dajale mleko. So jim dali cevke na vime in potem je teklo mleko v kanglo.

– Mleko je dišalo zelo lepo.

– Smo gledali tudi prašiče, bili so beli in rjavi.

– Meni je bil všeč traktor.

– Gledali smo ovčke in videli kako zlivajo mleko.

– Smo jedli sir.

– Sir je bil odličen.

– Meni je bil okus kot bi pil mleko, ko sem jedel sir na kocke.

– Andrej je povedal, kako delajo sir.

– Okno skozi katero dajo mleko, mora biti majhno, da človek ne gre skozi.

– Mleko zlijejo v kotel in ga segrevajo.

– Mreža se vrti, da se mleko ne sprime.

– Potem ga ohladijo in zlijejo v okrogle posode. Stisnejo tako, da teža sira stiska.

– Potem ga dajo na police, da ozori. In vsakič ga morajo obrnit.

– Po enem času ga umijejo v slani vosi in ga zdrgnejo s krtačo.

– Smo se tudi igrali, lovili in tekli in skupaj jedli smokije.

– Mi je bilo lepo, ko so molzli ovčke.

Zapisala: Kocjančič Gabrijela

Fotografije: Anja Mržek